flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вогнепальна зброя, гранати, кастети: українці вчитимуться правил безпеки в суді

04 жовтня 2022, 10:12

29 вересня в Україні стартувала спільна ініціатива Служби судової охорони (ССО) і Консультативної місії ЄС (КМЄС) в Україні – інформаційна кампанія "Твоя безпека – наша робота".

Про свою ініціативу керівництво ССО і КМЄС повідомило під час пресконференції. Вони розповіли про те, як Служба судової охорони працює над зниженням небезпек і ризиків у судах, що зросли з початку вторгнення росії, а також закликали українців утриматися від спроб пронесення до суду зброї та інших заборонених предметів.

З січня по серпень 2022 року понад 86 500 заборонених предметів, у тому числі вогнепальна зброя, могли б потрапити до зал суду, потенційно ставши знаряддям збройного нападу чи тиску на свідків, прокурорів або суддів, чи переривання судового процесу.

Кампанія створена для окремих представників юридичної спільноти України (зокрема, адвокатів, суддів, прокурорів), а також охопить звичайних громадян, які взаємодіють з різними органами судової влади по всій Україні.

Істотне збільшення кількості вогнепальної зброї, яку намагалися пронести до суду

"Безпека в судах не існує за замовчуванням. Замінування судів, блокування приміщень судів під час проведення суспільно-резонансних судових процесів, погрози на адресу суддів та учасників судових процесів – усе це багато років було буденним явищем в українській системі правосуддя. Для подолання цих загроз у 2019 році була створена наша служба, яка з того часу є органом відповідальним за безпеку всієї судової інфраструктури України", – розповів Олександр Баланда, заступник Голови Служби судової охорони.

З початком війни ризики роботи Служби тільки збільшилися. Коли сотні тисяч громадян мають дозвіл на володіння зброєю або можуть її отримати для захисту своєї Батьківщини, кількість спроб потрапити до судових установ із вогнепальною зброєю суттєво зросла.

Так, за інформацією Служби судової охорони, з січня по серпень 2022 року відвідувачі намагалися пронести в судові установи 2429 одиниць вогнепальної зброї. Це в 18,5 разів більше, ніж за аналогічний період 2021 року (131 одиниця). І це з урахуванням того, що вогнепальна зброя – не єдина категорія небезпечних предметів, які українці зазвичай намагалися пронести в суди.

"Тож ми просимо громадян дотримуватися правил і не брати до суду речі, яким там не місце, або ж не нарікати на дії працівників Служби, які запобігають пронесенню таких предметів у будівлі суду. Адже безпека усіх учасників судового процесу – це наша робота", – підсумував Олександр Баланда, заступник Голови Служби судової охорони.

Зброя в суді – проблема загальнонаціонального масштабу

З січня по серпень 2022, тільки в Києві та області завдяки пильності працівників Служби судової охорони до зал суду не потрапили 13 925 заборонених предметів: 5887 ножів, 2433 газові балончики, 1543 одиниці різних видів стрілецької зброї (у тому числі 538 – вогнепальної), 1469 пар ножиць.

Найбільше небезпечних предметів намагалися пронести у Дніпрі та області – 19 210 одиниць, серед них: 4576 ножів, 2322 газові балончики, 970 одиниць стрілецької зброї. У Львівській обл. (всього 10 701 предмет) до зали суду не потрапили 1350 ножів, а у Запорізькій обл. (всього 8019 предметів) – 5845 набоїв. На Одещині (всього 7697 предметів) працівники ССО не допустили пронесення 1178 одиниць стрілецької зброї та однієї гранати*.

74% українців побоюються ризику збройного нападу в суді

"Українці очікують почуватися в безпеці та захищено, коли б вони не зайшли до будівлі суду. Проте, до 74%** побоюються ризику збройного нападу через недостатню безпеку в судах.

Величезна кількість стрілецької зброї та небезпечних предметів, які так і не потрапили до зал судових засідань, вразила нас та змусила усвідомити важливість забезпечення безпеки кожної людини у судах”, – заявила Маура О'Салліван, керівник апарату Консультативної місії Європейського Союзу (КМЄС) в Україні.

За її словами, за допомогою цієї кампанії КМЄС хоче привернути увагу громадськості до питань безпеки в судах та сформувати розуміння того, чому і як Служба судової охорони працює для забезпечення безпеки кожної людини. Також місія відзначає вагомий внесок Служби судової охорони у зміцненні довіри суспільства до судової системи.

"Служба судової охорони є складовою сектору цивільної безпеки України, який Консультативна місія Європейського Союзу підтримує з моменту її створення у 2014 році. Ми продовжуватимемо надавати підтримку українським партнерам Місії з більшою увагою до їхніх потреб в умовах нинішнього воєнного стану", - підкреслила Маура О'Салліван.

Побачити ризики "Очима ССО"

Побачити різні заборонені предмети, які не потрапили до суду завдяки пильному оку співробітників служби, відвідувачі судів зможуть, подивившись на візуалізацію потенційних ризиків всередині інтерактивного куба "Суд очима ССО". Куб буде виставлений у судах Києва та Київської області восени цього року. Інсталяція не тільки розповість про "залізні правила" Служби судової охорони та загрози, які вона попереджає по всій Україні, а й дозволить кожному виявити правопорушника, як це роблять співробітники та співробітниці служби щодня. А щоб дізнатися більше про "залізні правила", яких неухильно дотримується ССО для забезпечення безпеки судового процесу, всі охочі можуть переглянути ці відеоролики. 

Служба судової охорони (ССО) – це державний орган, що був створений у 2019 році та займається підтримкою громадського порядку у суді; запобігає проявам неповаги до суду та припиняє такі прояви; охороняє приміщення й інше майно судів, органи судової влади; забезпечує державний захист суддів, працівників апаратів судів та їхніх родин, а також гарантує безпеку учасників судового процесу.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Костянтин Саділов

+38 (096) 334 94 29

press.seccourt@gmail.com

Людмила Борток

+38 (067) 405 44 84

ppio@euam-ukraine.eu