Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З 2019 р. починають діяти норми Конституції України та відповідних процесуальних законів про те, що представництво в суді можуть здійснювати лише адвокати.
На практиці це означає, що в більшості випадків до суду можна буде звернутися або безпосередньо самій особі, або від її імені її адвокату. Виключенням з цього правила будуть сімейні, трудові та малозначні справи, по яким представництво в суді буде можливим особами, які не є адвокатами.
Метою таких змін законодавства в 2016 р. було реформування правової системи держави і підвищення якості системи правосуддя, рівня правової допомоги і належний захист прав громадян.
Це передбачено Законом № 1401-III від 2 червня 2016 року «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» розділ XV. Перехідні положення Конституції України доповнено пункт 161підпунктом 11.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та 1312 Конституції, представництво здійснюється виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Кримінальний процес, як і у попередніх редакціях Кримінального процесуального кодексу України, передбачає захист прав особи виключно адвокатом.
Нижче представлена табличка, у якій відображено у яких випадках у всіх процесах може бути представником виключно адвокат, а які випадки допускають виключення з цього правила.